דף הבית >> מאמרים >> טלפוניית IP

טלפוניית IP

טלפוניית IP היא טכנולוגיה מתקדמת המאפשרת ביצוע שיחות טלפון הפועלות מעל רשתות האינטרנט ולא מעל לרשתות הטלפוניה. הרעיון העומד מאחורי טלפוניית IP הוא שימוש בטכנולוגיה קיימת ונפוצה על מנת לממש בצורה זולה יכולות שיחה קולית שבאופן מסורתי ממומשות באמצעות טכנולוגיה שונה.


ההיסטוריה של הטלפון

המצאת הטלפון הקווי התרחשה באמצע המאה התשע עשרה. אלסנדר גרהאם בל היה הראשון לרשום פטנט למערכת העברת קול שהייתה מבוססת על היכולת להפוך רטט מתכתי לתנודות חשמליות וההבנה שהזרם החשמלי יוצר שדה מגנטי. בל לא היה היחיד שעבד על ההמצאה הזו, אבל היה הראשון לרשום פטנט עליה בשנת 1876. אלישע גריי, לדוגמה, גם הוא בא לרשום פטנט על המצאה דומה, אבל הגיע שעתיים מאוחר יותר ופספס את הזדמנותו לזכות בתהילה. מלבד בל וגריי היו אחרים שעבדו גם הם על ההמצאה החדשה, ובמקומות שונים בעולם אם תשאלו "מי הוא ממציא הטלפון?" התשובה שתקבלו לא תהיה גרהאם בל אלא אנטוניו מאוצ'י באיטליה, או יוהן פיליפ רייס בגרמניה.


בזכות כל אותם החלוצים, החלה להתפתח הטכנלוגיה שעד למילניום הנוכחי אפשרה לאנשים לדבר האחד עם השני, גם כאשר הם מרוחקים זה מזה. חברת הטלפון הראשונה, חברת בל, קמה בשנת 1977 ולראשונה חיברה בין שתי ערים: ניו יורק ובוסטון. הטלפונים הראשונים פעלו באמצעות מרכזנית: המתקשר היה מרים את האפרכסת, סוגר מעגל חשמלי שחיבר אותו למרכזנית והיא הייתה סוגרת מעגל חשמלי בין שני קווים באופן ידני על ידי חיבור שקעים במרכזיה.


סטראוג'ר, קברן שכעס שהמרכזניות נתנו העדפה למתחריו, אחראי על המצאת המרכזיה האוטומטית המקשרת בין הקווים על ידי זיהוי המספר אליו התקשרו, ללא צורך במגע יד אדם. המצאת המרכזיה האוטומטית גרמה לזינוק בשימוש בטלפון (טלא – רחוק, פון – קול) ועד לשנת 1910 לאחד מכל 13 אמריקאים היה טלפון בביתו.
הטלפון הקווי היה מוגבל על ידי התשתית: כדי לחבר שני אנשים היה צורך בשני מכשירי טלפון, אחד עבור כל אחד מהאנשים, וכבל טלפון עם מרכזיות בדרכו שהגבירו את האותות שנשלחו. התשתית הוקמה טיפין טיפין, וקו הטלפון הראשון מחוף לחוף בארה"ב נחנך בשנת 1915 במשפט אותו אמר בל לווטסון עוזרו – "Watson, come here, I need you" – המשפט הראשון שהודגם גם על אחד הדגמים הראשונים שחיברו בין שני חדרים באותו הבית. התשובה הייתה: בהחלט, רק שהפעם יקח לי קצת יותר זמן.
הקפיצה הבאה בעידן הטלפון הייתה לקראת סוף המאה העשרים עם המצאת הטלפוניים הסלולריים. הטלפונים הסלולריים פעלו בטכנולוגיה שונה ומעל תשתית שונה ואפשרו מעבר לא רק של קול אלא גם של מידע כגון מסרונים כתובים ואף תמונות.


כיצד פועלת טכנולוגית הטלפון IP

עם התפתחות רשת האינטרנט, ופיתוח התשתית הרחבה לחיבור לאינטרנט, עלה הרעיון להשתמש בתשתית זו במקום בתשתית הטלפוניה הקווית על מנת להעביר שיחות קוליות. בתחילה, הרעיון הזה נתקל בקשיים לא מועטים: בעוד שהחיבור שנוצר בשיחת טלפון קווית הוא ייעודי לשיחה ופועל באופן רציף ואנאלוגי, תשתית האינטרנט היתה בנויה כך שהעבירה פיסות מידע דיגיטליות רבות ונפרדות על אותו הקו, גם של השיחה וגם של מידע אחר לטובת האינטרנט.
השלב הראשון היה קידוד אותות הקול האנאלוגיים לאותות דיגיטאליים. אולם הבעיה לא נפתרה כאן כיוון ובניגוד לקווי הטלפון המסורתיים, קו טלפון IP אינו ייעודי לשיחה, ואינו רציף. בשלב הבא חולקו האותות הדיגיטאליים של השיחה למנות קטנות שאיפשרו העברה לא רציפה, אולם הטלפונים הראשונים שפעלו בטכנולוגיה זו סבלו מחבלי ילדות קשים: איכות קול ירודה בגלל המרת הקול מאנאלוגי לדיגיטלי וניסיונות לכווץ את כמות המידע המועברת, ניתוקים רבים והשהיות ארוכות. עם השנים הלכה הטכנולוגיה והתפתחה והיום ניתן לדבר בטלפון IP באיכות קול גבוהה יחסית, רציפה עם השהייה נמוכה.


היתרונות והחסרונות של טלפוניית IP מול קו טלפון קווי רגיל

כיום, טלפון קווי רגיל עדיין נותן איכות קול טובה מטלפון IP אולם ההבדלים הולכים ומטשטשים, ואיכות הקול בשימוש בטלפון IP היום היא טובה ומספקת לצורך ביצוע שיחה קולחת. גם על בעיית ההשהיות התגברו על ידי שימוש ב- UDP ופרוטוקולי VoIP. נכון להיום הבעיה העיקרית שנותרה בשימוש בטלפון IP היא כי השימוש בטלפון תלוי בכך שקו האינטרנט, המודם וכל התשתית התומכת יפעלו, דבר שאינו קורה, למשל, בהפסקות חשמל – אלא על ידי חיבור למכשיר אל-פסק.
יתרונות טלפון IP הם היכולת להשתמש בטלפון באמצעות המחשב או טלפון ייעודי. אפשר גם להשתמש בטלפון רגיל המחובר לממיר דיגיטלי. מלבד יכולת זו, כיוון והתשתית איננה ייעודית, מחירי שיחות טלפון IP זולות בהרבה משיחות טלפון קווי רגיל, במיוחד כאשר מדובר בשיחות לחו"ל, למשל.


למי מתאים טלפוניית IP ולמי יתאים יותר קו טלפון רגיל

השימוש בטלפון קווי רגיל מתאים במיוחד עבור אנשים שאיכות השמע חשובה להם מאד, הם אינם מרבים לשוחח בטלפון ובפרט לא בשיחות לחו"ל, ואינם עושים שימוש ביכולות מתקדמות כשיחות וידאו. אנשים המרבים להשתמש בקו הטלפון ומעוניינים להוזיל את עלויות השימוש בקו יהנו מיתרונות השימוש בטלפון IP. בנוסף, גם אנשים הרוצים להשתמש ביכולות המתקדמות שמאפשרת טכנולוגיית ה-IP כשיחות וידאו או טלפון רב קווי יהנו מהמעבר למרכזיית טלפון IP לשימוש בייתי.

לקבלת פרטים נוספים

  • הוסף למועדפים
  • שלח בטוויטר
  • שתף בפייסבוק

שירותים לעסקים

לייבסיטי - בניית אתרים